3 like 0 dislike
291 views
in Bilgi Teknolojileri by
edited by
Windows işletim sistemine cygwin kurmak istiyorum, neler eklemem gerekir ? Cygwin kurduktan sonra  yapılacak birşey var mı ?

2 Answers

0 like 0 dislike
by anonymous Bilge (165k points)
edited by

 

Cygwin yazılımını sitesinden indirip  çalıştırın. Bir exe dosyası çalışacak. Ne amaçla kullanacaksanız ona göre ilgili kütüphaneleri yüklemeniz gerekir. Linux makinadan windows makinaya bağlanmak istiyorum diyelim. Hatta bağlanıp yedekleme yapmak istiyorum. O zaman aşağıdaki  kısımları yüklemem gerekir.  ssh ile bağlanmak için bunun servis olarak çalışması gerekir.
Kurulacak paketler;   ssh, openssh, nano, rsync
cygwin sitesinden exe dosyasını indirip çalıştırdığınızda next diyerek devam edin, size mirror yani sunucu seçtirecek, herhangi birini seçin, (genelde Almanya lokasyonlu sunucuları seçiyorum) daha sonra programların olduğu liste gelecek, buradan, search kısmına aşağıdaki gibi istediğiniz programı seçip alt kısımdan da o programın yanında  yazan default yazısını tıklayacaksınız ve  install haline gelecek. Mesela aşağıda  ssh  yazdığımızda All dalının altında debug, dev, net  gibi diğer dallar var, ben debug ve  development yapmayacağım için Net  dalına tıklıyorum (default yazan yere tıklarsanız işaretler)
.Bu şekilde diğer dallarıda  seçtikten sonra, next diyebilirim. (Searchbox 'ı temizleyip diğer program adlarını yazıp install olarak işaretliyoruz)
cygwin kurulumu ssh paketinin seçilmesi
 
Kurulumdan sonra yapılacaklar; (ssh servisi için)
 
# ssh-host-config -y
 
ve sonrasında
 
# cygrunserv -S sshd
 
şimdi windowsu linux gibi düşünebiliriz. ssh ile bağlanabilir, rsync ile yedek alabiliriz.
 
0 like 0 dislike
by
Hala bağlanamıyorsanız, 22  nolu portun windows  makina üzerinde açık olduğundan emin olun.
...